Matura z chemii – czy faktycznie jest taka trudna?

Maturzyści będąc ambitnymi osobami, najczęściej w klasie maturalnej mają już uporządkowaną wizję swojej przyszłości. Do realizacji tej wizji potrzebne są jednak dobre studia, a dostanie się na nie możliwe jest jedynie dzięki dobrym wynikom z egzaminu maturalnego. By uzyskać dobry wynik należy jednak włożyć w to wiele pracy, a także korzystać z odpowiednich materiałów dydaktycznych. Na szczęście w dzisiejszych czasach nauka jest o wiele prostsza. Wszystko dzięki zróżnicowanej ofercie książek edukacyjnych, które doskonale nadają się do przygotowania każdego ucznia w odpowiedni sposób do egzaminu maturalnego. Oczywiście najwięcej roboty będą miały osoby zdające maturę z między innymi chemii. Jest to przedmiot skomplikowany, a zazwyczaj studia, na których wymagana jest wiedza z zakresu chemii są bardzo renomowane (dlatego też trzeba uzyskać wysoki wynik z matury). Jakie pozycje należy wybrać by dobrze przygotować się do matury z chemii?

Matura chemia – podręcznik i repetytorium

Jako rozszerzona Matura chemia wymaga przyswojenia olbrzymiej (jak na nastolatka) ilości informacji. Informacje te jednak trzeba także zrozumieć, nie wystarczy ich po prostu wykuć. Zadania na maturze z chemii to w większości zadania, których nie da się rozwiązać posiadając suche informacje, których się nie rozumie. Dobry podręcznik jest więc tutaj kluczowy. Chemii z pewnością nie nauczymy się w ostatniej klasie. By więc odnieść sukces należy przede wszystkim systematycznie uczyć się przez trzy lata zgodnie z tokiem nauczania z dobrych książek, które w przystępnej formie przedstawiają wymagane informacje. Należy także już w trzeciej klasie zaopatrzyć się w repetytorium, które jest bardzo dobrą formą skondensowania wszystkich potrzebnych informacji. Jakkolwiek wielu uczniów do matury uczy się jedynie z repetytorium, to jest to jednak lekko ryzykowne. Krótsza forma sprzyja skracaniu informacji, a co za tym idzie uczeń może nie wszystko perfekcyjnie zrozumieć. Dobrze jest więc mieć zawsze przy sobie podręcznik.

Ćwiczenia i arkusze maturalne

Nie można zapomnieć o rozwiązywaniu zadań. Specyfika egzaminu maturalnego z chemii jest taka, że nie tylko perfekcyjnie musimy rozumieć wymagane zagadnienia, ale także wykorzystywać je w praktyce. Najlepiej jest przy opracowywaniu zadań z podręcznika korzystać równocześnie z zestawu zadań. Dzięki temu przyswojona wiedza się utrwali. Same zadania to jednak nie wszystko. Należy korzystać także z arkuszy maturalnych (mogą być to arkusze z poprzednich lat jak również specjalnie przygotowane arkusze do ćwiczeń), bowiem zadania maturalne zazwyczaj są lekko inne od zadań podręcznikowych. Korzystanie z zestawów arkuszy przygotuje ucznia do tego, by wiedzieć z czym będzie miał do czynienia.